Ziemianki i Piwniczki

Ziemianki i piwniczki ogrodowe

WarzywaZiemianki
W czasach, gdy nie było jeszcze lodówek, ziemianki były niezastąpionym i nieodzownym elementem architektury ogrodowej.

Obecnie, gdy świadomość ekologicznego, zdrowego i pozbawionego chemii jedzenia jest coraz bardziej powszechna ziemianki ogrodowe powracają do łask i to nie tylko wśród miłośników wina. Niekwestionowaną zaletą dobrze wykonanej ziemianki jest to, że niezależnie od pory roku panuje w niej optymalna temperatura bez konieczności dostarczania energii z zewnątrz. Taka właściwość czyni z ziemianki idealne miejsce do przechowywania owoców, warzyw oraz rozmaitych przetworów i nalewek. Piwniczka ogrodowa utrzymuje stałą temperaturę w wysokości od 4 do 8 stopni Celsjusza. Uzyskanie takiej temperatury w domowej piwnicy jest niemożliwe. Piwniczka ogrodowa może stanowić nie tylko praktyczne uzupełnienie powierzchni gospodarczej, ale jednocześnie może stworzyć ciekawy element architektoniczny w ogrodzie. Równie dobrze ziemiankę można skutecznie ukryć, sytuując ją w mniej widocznym miejscu i sadząc wokół rośliny ozdobne. Wszystko zależy od miejsca, w którym ją umieścimy oraz sposobu aranżacji przestrzeni wokół niej.

Dlaczego warto

Niezależnie od pory roku w piwniczce ogrodowej panuje optymalna temperatura, która predysponuje ją do przechowywania różnego rodzaju owoców, warzyw czy przetworów nawet przez długi czas. Takich walorów pozbawiona jest tradycyjna, przydomowa piwnica.

Z racji panujących w ziemiance warunków doskonale nadaje się ona jako przechowalnia i dojrzewalnia win. Jednocześnie, ciekawie wykończona piwniczka ogrodowa będzie miała swój wyjątkowy klimat, w którym miło będzie rozkoszować się konsumpcją tego rodzaju trunków.

Wyjątkowy mikroklimat panujący w ogrodowej piwniczce nie wymaga dostarczania energii elektrycznej. Dorze zaprojektowana, wykonana i zaizolowana ziemianka nie wymaga stosowania wentylacji mechanicznej, klimatyzacji czy ogrzewania dla zachowania warunków sprzyjających przechowywaniu żywności.

Oprócz walorów praktycznych, którymi bez wątpienia cechuje się ziemianka, może ona stanowić ciekawy i oryginalny element architektury ogrodowej np. ziemianka w stylu toskańskim.

Jakkolwiek ziemianki i piwniczki ogrodowe budowane są na ogół z myślą o przechowywaniu produktów żywnościowych tak w razie zagrożenia dobrze wykonana ziemianka może posłużyć jako własny, przydomowy schron.