Ziemianki i piwniczki ogrodowe

Warzywa Ziemianki
W czasach, gdy nie było jeszcze lodówek, ziemianki były niezastąpionym i nieodzownym elementem architektury ogrodowej.
Obecnie, gdy świadomość ekologicznego, zdrowego i pozbawionego chemii jedzenia jest coraz bardziej powszechna ziemianki ogrodowe powracają do łask i to nie tylko wśród miłośników wina. Niekwestionowaną zaletą dobrze wykonanej ziemianki jest to, że niezależnie od pory roku panuje w niej optymalna temperatura bez konieczności dostarczania energii z zewnątrz. Taka właściwość czyni z ziemianki idealne miejsce do przechowywania owoców, warzyw oraz rozmaitych przetworów i nalewek. Piwniczka ogrodowa utrzymuje stałą temperaturę w wysokości od 4 do 8 stopni Celsjusza. Uzyskanie takiej temperatury w domowej piwnicy jest niemożliwe. Piwniczka ogrodowa może stanowić nie tylko praktyczne uzupełnienie powierzchni gospodarczej, ale jednocześnie może stworzyć ciekawy element architektoniczny w ogrodzie. Równie dobrze ziemiankę można skutecznie ukryć, sytuując ją w mniej widocznym miejscu i sadząc wokół rośliny ozdobne. Wszystko zależy od miejsca, w którym ją umieścimy oraz sposobu aranżacji przestrzeni wokół niej.

Dlaczego warto

Idealna Spiżarnia
Niezależnie od pory roku w piwniczce ogrodowej panuje optymalna temperatura, która predysponuje ją do przechowywania różnego rodzaju owoców, warzyw czy przetworów nawet przez długi czas. Takich walorów pozbawiona jest tradycyjna, przydomowa piwnica.

Przechowalnia Wina
Z racji panujących w ziemiance warunków doskonale nadaje się ona jako przechowalnia i dojrzewalnia win. Jednocześnie, ciekawie wykończona piwniczka ogrodowa będzie miała swój wyjątkowy klimat, w którym miło będzie rozkoszować się konsumpcją tego rodzaju trunków.

Bez Rachunków
Wyjątkowy mikroklimat panujący w ogrodowej piwniczce nie wymaga dostarczania energii elektrycznej. Dorze zaprojektowana, wykonana i zaizolowana ziemianka nie wymaga stosowania wentylacji mechanicznej, klimatyzacji czy ogrzewania dla zachowania warunków sprzyjających przechowywaniu żywności.

Element Architektury
Oprócz walorów praktycznych, którymi bez wątpienia cechuje się ziemianka, może ona stanowić ciekawy i oryginalny element architektury ogrodowej np. ziemianka w stylu toskańskim.

Własny Schron
Jakkolwiek ziemianki i piwniczki ogrodowe budowane są na ogół z myślą o przechowywaniu produktów żywnościowych tak w razie zagrożenia dobrze wykonana ziemianka może posłużyć jako własny, przydomowy schron.