Budowa ziemianki

Budowa ziemianki czy też piwniczki ogrodowej wydaje się prosta i mało skomplikowana. W praktyce jednak już na etapie projektowania należy wziąć pod uwagę wiele różnego rodzaju aspektów związanych z właściwością terenu na którym zmierzamy wybudować ziemiankę.

Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy wybrać odpowiednie miejsce pod budowę ziemianki. Na wybór optymalnego miejsca mają wpływ dwa czynniki. Z jednej strony musimy rozważyć czy nasza piwniczka ogrodowa ma stanowić element architektury krajobrazu czy ma być ukryta. Jeśli chcemy aby nasz ogród był bardziej oryginalny i wyjątkowy wybierzmy miejsce w którym piwniczka ogrodowa będzie łatwo widoczna. Jeśli nie zamierzamy upiększać w ten sposób ogrodu lepiej będzie umiejscowić ziemiaknę w „zakamarkach” ogrodu. Z drugiej strony w grę wchodzą kwestie związane z samym gruntem, a w szczególności poziom wód gruntowych i stabilność terenu, które mają wpływ na zastosowanie odpowiednich materiałów jak i odpowiedniej konstrukcji.

Budowa ziemianki powinna być również poprzedzona rozpoznaniem kierunków geograficznych tak aby z odpowiedniej strony znajdowało się wejście i kanały z wentylacją. Bardzo istotne, z punktu widzenia zachowania odpowiednich warunków klimatycznych, jest odpowiednia izolacja zarówno przed wilgocią jak i wahaniami temperatury. Niezależnie od pory roku temperatura w ziemiance nie powinna być niższa niż 4oC i wyższa niż 8oC.

Etapy budowy

Wykop – Przed rozpoczęciem budowy należy określić wymiary ziemianki oraz wykonać wykop z odpowiednim zapasem uwzględniającym grubość ścian, izolację. Należy pamiętać o uwzględnieniu przedsionka poprzedzającego pomieszczenie główne oraz zrobić wykop o odpowiedniej głębokości, z uwzględnieniem naddatku na ławy fundamentowe.

Fundamenty – Podstawy powinny być solidne niezależnie od tego czy budujemy dom, ziemiankę czy piwniczkę ogrodową. Pod fundamenty zwykle wylewa się „chudziaka” (chudy beton), ławy są zbrojone odpowiedniej grubości prętem, oszalowane i zalane betonem.

Stawianie ścian – Ściany ziemianki można wylać z betonu ze zbrojeniem, podobnie jak to jest w przypadku fundamentów, lub postawić z bloczków betonowych lub cegły. Najbardziej tradycyjna w swojej formie wydaje się być ziemianka z cegły ale inne rozwiązania są również możliwe.

Schody – Ziemianka usadowiona jest poniżej gruntu aby zapewnić wygodne wejście należy wykonać schody prowadzące w dół. Schody do ziemianki mogą być wykonane z betonu, żelbetonu lub kamienia naturalnego np. granitu.

Najważniejsza Izolacja – Jeśli ziemianka ma spełniać swoją funkcję praktyczną i służyć do przechowywania żywności, win czy własnych nalewek musi być ona odpowiednio zaizolowana tak aby panował w niej odpowiedni mikroklimat. Do akcji wkracza tu zwykle odpowiedniej grubości styropian, folia kubełkowa, styrodur. Na górę np. zapewniający drenaż keramzyt na folii, geowłóknina, piasek, agrowłóknina i posypka z ziemi na której można zasadzić ogrodowe rośliny ozdobne.

Reprezentatywne Wejście – Ponieważ zasadnicza część piwniczki ogrodowej znajduje się w ziemi najbardziej wyeksponowanym elementem ziemianki jest wejście. Tutaj mamy dość duże pole do popisu. Wejście można np. wyłożyć piaskowcem, na górze ziemianki umieścić pojedynczy pas dachówki uzyskując tym samym piwniczkę charakterystyczną dla stylu toskańskiego. Drzwi prowadzące do głównego pomieszczenia powinny być szczelne, dobrze aby były odpowiednio zaizolowane i szczelne niczym w lodówce.

Wykończenie Wnętrza – Wnętrze ziemianki można wykończyć według własnego uznania.
Ściany oraz sufit zwykle się tynkuje i szpachluje z wykorzystaniem odpowiednich materiałów właściwych dla pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Na ścianach można położyć okładzinę ścienną, posadzkę można wykonać np. z kostki brukowej. Dużo jest tu możliwości i wiele zależy od upodobania.